Поради подготвянето на страната за влизане в Европейския съюз и в осъществяване на поетата отговорност за стартирането на НАП по възникналия проект за реформа в приходната администрация, като една от най-съществените предпоставки за реализирането на проекта е осъществяването на нужните въведения и промени в законодателството, каквото представлява ДОПК. Основната идея на тази реформа е НАП да вземе отговорността за взимане на осигурителните вноски и данъците, след като се направи нужната подготовка в сферата на нормативната уредба, материалната база, информационните технологии, бизнес процесите и човешките ресурси. В същото време данъчната администрация и НОИ трябва да направят промени в своите процеси и структури, като интегрирането им в НАП да бъде подготвено.
Една от първите предприети стъпки за осъществяването на необходимите промени е гласуваният от Народното събрание Закон за НАП (ЗНАП). Този проект се ползва с пълната подкрепа на бизнеса, българското правителство и като цяло обществото.
Основната идея на този проект за реформи в приходната администрация е да се стимулира и подкрепи учредаването и функционирането на устойчива система за прибиране на публичните вземания в територията на страната чрез учредяването на ефективна икономическа система, която да стимулира разрастването на частния сектор в същото време да е съобразено с изискванията за влизане в европейския съюз. Предвиждането е НАП да осъществи стабилност на приходите, изключително високо ниво на събираемост, донро качество на обслужване на осигурителите/самоосигуряващите се и данъкоплатците и да намалят разходите им.
Във връзка с наредбата на т. 1 от чл. 3, ал. 1 от Закона за НАП, която урежда обслужването на осигурителите, данъкоплатците, самоосигуряващите се и осигурените лица, активността в териториалните отдели на НОИ по регистрирането на самоосигуряващите се осигурителите лица и тяхното обслужване ще да се принесе към агенцията по приходите. Към НАП следва да се принесе и дейността по управлението на приходите, а също и по определяне на задълженията към общественото държавно осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване и здравното осигуряване.